Много от нас обичат да хапват картофи – лесно достъпни са, могат да се готвят по хиляди различни начини, и то сравнително бързо, а и са доста вкусни.
При спазване на хранителен режим с цел отслабване, обаче, е важно да ограничим картофите като източник на въглехидрат. В днешната статия ще видим причината зад това и с какво можем да ги заместим.
Защо картофите са неподходящa храна при отслабване?
1.Имат високо съдържание на нишесте
Нишестето (или още известно като скорбяла) e причина картофите да бъдат високовъглехидратна храна. Хубавото е, че нишестето не е ‘прост въглехидрат’, т.е позволява енергията от него да се усвои за един по-дълъг период от време от организма. Но, ако не тренираме достатъчно интензивно и не успяваме да усвоим тази енергия, тя пак ще се складира от тялото под формата на мазнини.
2.Имат висок гликемичен индекс
Гликемичният индекс (вижте статията, в която разглеждам подробно какво представлява той) най-общо отразява скоростта на покачване на кръвната захар. Колкото по-рязко се покачва тя, толкова по-рязко ще спадне след това, което ще провокира желанието ни за хапване на бързи въглехидрати (най-вече сладко).
Така че, при хранене с цел отслабване е много важно да предпочитаме храни, които имат нисък гликемичен индекс. При картофите този индекс e между 50 и 90, като варира за различните видове картофи и според начина на приготвянето им. Червените (сладки) картофи имат доста по-нисък гликемичен индекс от по-разпространените у нас жълти картофи. Ако варим или задушаваме на пара червените картофи, гликемичният им индекс е около 50. Ако обаче ги печем, индексът скача на 80-90, заради начина, по който нишестето се трансформира в процеса на печене.
3. Често съчетаваме картофите с много мазнини
Картофите сами по себе си нямат много калории – в 100 грама от тях се съдържат 75 калории. Но, едва ли някой от нас хапва чисти варени картофи? Поливаме ги обилно с мазнина, добавяме сирене, кашкавал, шунка, сол, а ако ги хапваме в заведение – често и са пържени. Да не говорим, че рядко ще хапнем 100тина грама картофи. Т.е в повечето случаи ястията с картофи ни носят много калории.
Горните 3 факта са причината да избягвам включването на картофи в хранителните режими. Ако все пак много ви се приядат – нека са червени, хапвайте ги задушени (не печени, а пържената храна въобще е изключена при спазването на режим), тъй като тогава се запазват максимално съдържащите се в тях витамини, минерали и фибри, с минимално мазнина. При приготвянето на картофите ги режете на парченца и ги измивайте (дори най-добре оставете нарязани в студена вода за няколко часа), за да може да отстраните част от нишестето от тях.
Хапвайте ги задължително докъм 13 часа, и то в ден, когато сте си планирали тренировка, за да имате време да усвоите енергията, която тази въглехидратна храна ще ви предостави. И, тъй като картофите поемат пестициди, е добре да ги осигурявате от органично производство.