Целулита е бич за съвременните хора и наистина огромна част от населението е засегнато от този проблем. Истината е, че борбата с целулита трябва да е комплексна- движение, хранене и подходящи антицелулитни продукти. В този материал ще засегнем храненето или по- специално храните, които трябва да включим в нашия антицелулитен режим.
Всички храни включени в статията спомагат за намаляването на целулита, укрепването на съединителната тъкан и имат детоксикиращо действие.
Хубавото е, че са съвсем достъпни и несъмненно много от тях, така и.ли иначе присъстват в менюто ни.Целта е да включим възможно най- много от антицелулитните храни в хранителния си режим.
1. Банани
Бананите са една от храните с най-високо съдържание на калий, което ги прави отлична закуска за жени, склонни към развитие на целулит.Калия помага за извеждането на излишните течности от организма.
Може да хапнете или самия плод на закуска или пък да прибавите към кисело мляко или овесените ядки- както предпочитате.Въпреки това, стойте далеч от банановите чипове: те са пълни с калории и съдържат добавени мазнини и захар.
2: Слънчогледови семки
Слънчогледовите семки са пълни с витамин Е, калий и цинк. Те са добър източник на селен, като една чаша осигурява повече от една трета от препоръчителния дневен прием. Освен това слънчогледовите семена са добър източник на витамин В6, като една чаша осигурява 31% от препоръчителния дневен прием. Витамин В6 е от решаващо значение за правилната абсорбция на цинк от червата, но има и собствени свойства за борба с целулита: Първо, той играе важна роля в метаболизма на протеините и спомага за укрепването и възстановяването на съединителната тъкан (слабата съединителна тъкан е един от ключовите фактори, които влошават целулита). Второ, той може да действа като естествен диуретик, като по този начин елиминира излишната вода и подуване, които правят целулита по-видим. Когато включвате слънчогледовите семки във вашата антицелулитна диета, имайте предвид, че независимо от всички полезни хранителни вещества, които съдържат ,те трябва да се консумират умерено, тъй като са с високо съдържание на калории.
3: Чили и люти чушки
Страхотни новини за любителите на лютите чушки: чилито и кайена са превъзходно оръжие за борба с целулита.Те са отличен източник на витамин С, Е и калий. Освен това са концентриран източник на витамин В6, като една супена лъжица чили на прах осигурява 14% от препоръчителния дневен прием.
Нещо повече, лютите чушки могат да бъдат чудесно средство за отслабване. Изследванията показват, че капсаицинът, основната съставка в лютите чушки, повишава производството на топлина в организма (термогенеза), като по този начин увеличава скоростта, с която тялото гори енергия. Едно проучване установи, че капсаицинът в лютите чушки може да увеличи скоростта на метаболизма в покой (скоростта, с която тялото изгаря въглехидрати и мазнини в покой) с до 25% . Ефектите върху скоростта на метаболизма достигат максимум от 75 до 90 минути след консумацията на капсаицин и продължават до три часа. Освен това, изследванията показват, че капсаицинът може да действа подтискащо апетита и по този начин се намалява количеството калории, консумирани по време на хранене.
4: Корен от джинджифил
Коренът от джинджифил, една от най-старите подправки в света и е известно, че е бил използван в Китай още през 400 г. пр.н.е. Въпреки че е най-известен със своите лечебни свойства срещу простуди, коренът от джинджифил е също отличен целулитен бустер. Коренът от джинджифил може да потисне апетита и да засили метаболизма и по този начин да допринесе за загуба на тегло. Освен това, той подпомага храносмилането и подобрява кръвообращението, което от своя страна може да помогне за освобождаването на тялото от целулит. Пресният джинджифил, за който се твърди, че е най-ефективната форма на джинджифил, се предлага целогодишно, така че няма да е проблем да се снабдите с него.
5: Бразилски орехи
Бразилските орехи са най-добрият хранителен източник на селен . Един бразилски орех осигурява повече от референтния дневен прием в САЩ. Селенът в бразилските орехи може да помогне за борба с целулита и да подобри цялостния вид на кожата благодарение на ролята, която селенът играе в антиоксидантната защитна система на организма. Бразилските орехи също са добър източник на витамин Е и калий. Имайте предвид обаче, че бразилските ядки като повечето други ядки са калорийно плътни и затова те трябва да се консумират умерено.
6: Яйца
Яйчните белтъци трябва да са част от всяка антицелулитна диета. Те са отличен източник на протеини, но много бедни на калории и мазнини.
Яйчният жълтък, от друга страна, е с високо съдържание на калории, мазнини и холестерол. Независимо от това,е хубаво да включите малко яйчен жълтък в омлета, тъй като жълтъците са концентриран източник на много важни витамини и минерали, включително желязо, йод, цинк и витамини A, D, E и B12.
В допълнение към осигуряването на протеин,витамини и минерали, яйцата могат да ви помогнат да отслабнете. Изследване, проведено в Рочестърския център за затлъстяване в Америка, установи, че консумацията на яйца за закуска може да ограничи приема на калории през останалата част от деня с повече от 400 калории. Това е така, защото яйцата изключително много засищат.
7: Ечемик
Ечемикът е истинска супер-храна за борба с излишните килограми и целулита. Не само е с ниско съдържание на калории, но и с най-ниския рейтинг на гликемичен индекс (GI) от всички обикновени зърна, Зърната, които имат висок рейтинг на гликемичния индекс (GI), се разграждат бързо от организма и причиняват бързо, голямо покачване на нивата на кръвната глюкоза, което от своя страна задейства панкреаса да отделя големи количества инсулин. Инсулинът е необходим, за да може тялото да използва глюкозата за енергия, но високите количества инсулин насърчават складирането на мазнини в организма. За разлика от тях, въглехидратите с ниско съдържание на GI, като ечемикът, отнемат много повече време за храносмилане и причиняват само малко, бавно покачване на нивата на кръвната глюкоза и инсулин.
8: Розмарин
Розмаринът стимулира кръвообращението и следователно може да бъде полезен при лечението на целулит. Освен това се смята, че розмаринът подобрява храносмилането на мазнините и подпомага очистването на организма от отпадните продукти . Нещо повече, розмаринът съдържа розмаринова киселина, растителен полифенол, който може да помогне за защита на тъканите от увреждане на свободните радикали. Той също така съдържа урсолова киселина, която улеснява синтеза на колаген и еластин, укрепва капилярите и се бори с уврежданията на свободните радикали. Розмаринът може да се използва за овкусяване на риба, печено месо и доматени сосове.
9.Ананас
10. Круши
Яденето на круши като част от здравословната и балансирана диета може да помогне за борба с целулита. Тези сочни и сладки плодове, наричани някога „дар на боговете“, съдържат доста голямо количество йод. Йодът е необходим за правилното функциониране на щитовидната жлеза , която контролира основния метаболизъм или скоростта, с която тялото изразходва енергия в покой. Йодният дефицит може да доведе до бавна активност на щитовидната жлеза, което от своя страна може да доведе до наддаване на тегло или да попречи на загубата на тегло. Освен това се смята , че йодът подпомага из1истването на токсините, които се считат за една от основните причини за натрупването на целулит . Също така пектинът в крушите помага да се отделят вредните вещества.
10. Сладки картофи
Сладките картофи са един от най-старите зеленчуци, познати на човека. Те също са един от най-хранителните зеленчуци и отлично допълнение към всяка антицелулитна диета. Съдържат калий, витамин С, малко витамин Е, както и бета-каротин. Освен това съдържат уникални коренни протеини, които според някои предварителни изследвания имат значителни антиоксидантни свойства. Смята се, че хранителните вещества в сладките картофи подобряват циркулацията и елиминират токсините – две от най-забележителните им свойства за борба с целулита.
11.Овесени ядки
Яденето на купа с овесени ядки за закуска е чудесен начин да започнете деня диетично. Изследванията показват, че овесът е сред най-засищащите храни и консумацията му в началото на деня може да намали броя на консумираните калории през останалата част от деня. Това не е изненадващо, тъй като овесът е отличен източник на протеини и фибри – два макронутриента, които са добре известни, че засилват усещането за ситост.
Освен това фибрите в овеса са разтворими фибри, вид фибри, които образуват гел в храносмилателния тракт. Този гел промива отпадъците и токсините, които биха могли да допринесат за образуването на целулит . Овесът също е отличен източник на витамини от група В и цинк.
12: Авокадо
Включвате ли редовно авокадо в менюто си? Въпреки че е вярно, че авокадото е с високо съдържание на калории и мазнини в сравнение с други плодове, консумацията на тези кремообразни зелени плодове умерено може да предложи големи ползи за жените, борещи се с целулит. Последните изследвания сочат, че олеиновата киселина, намираща се в авокадото, може да помогне за естественото ограничаване на апетита и по този начин да допринесе за загуба на тегло.
В допълнение към олеиновата киселина, авокадото е добър източник на други антицелулитни хранителни вещества, включително витамин С, витамин Е и витамини от В-комплекс. Те също са отличен източник на глутатион – пренебрегван, но изключително важен антиоксидант.
13: Боровинки
14: Киноа
Веднъж наречени „златото на инките“, тези полезни и вкусни „зърна“ всъщност са семена от зелен листен зеленчук, който е роднина на спанака. Киноата е с ниско съдържание на калории и е пълна с протеини, което я прави отлична храна за отслабване и добра алтернатива на ориз или кускус. Освен тов е не само с високо съдържание на протеин, но и протеинът, който съдържа, включва всички осем основни аминокиселини, всички от които са необходими за растежа и възстановяване на мускулите. В допълнение към протеините, киноата е добър източник на манган, магнезий, мед, желязо и фосфор.
15: Папая
Наречен „плод на ангелите“ от Христофор Колумб, папаята е истинска витаминна бомбаи чудесна храна, която да включите в диетата си, ако сте склонни към целулит. Доказано е, че папаята помага да се предотврати увреждане на тъканите под кожата. Освен това тя е един от най-добрите природни източници на витамин С (дори по-добър от портокалите). Изследванията показват пряка връзка между ниските нива на витамин С в кръвта и увеличеното натрупване на мазнини – което може да влоши появата на целулит. Освен това витамин С е жизненоважен за да е здрава съединителната тъкан. Освен това помага за укрепване и тонизиране на кръвоносните съдове и засилване на кръвообращението.
16: Аспержи
17: Чесън
От древни времена чесънът се използва като лек за огромна гама от заболявания. Изследванията показват, че е ефективен за профилактика на здравето на сърцето и сърдечно-съдовата система, за предотвратяване и лечение на рак и за намаляване на високото кръвно налягане. Последните проучвания също предполагат, че чесънът може да предотврати наддаването на тегло и да насърчи загубата на тегло. В едно лабораторно проучване, плъховете на диета с високо съдържание на захар натрупват по-малко тегло, когато им се дава и чеснова добавка. Смята се, че тези полезни ефекти на чесъна са резултат от способността му да разгражда мастните натрупвания в организма и да засилва метаболизма .
18: Броколи
Броколите са отлична храна за борба с целулита по три причини: Първо- съдържат алфа липоева киселина, която може да помогне за предотвратяване на втвърдяването на колагена. Второ, броколите са концентриран източник на витамин С и отличен източник на хранителни фибри. И накрая, броколите са един от най-добрите източници калций. Въпреки че тялото ви може да абсорбира само около 60% от калция в броколите, това си прилично количество.
19: Брюкселско зеле
Консумирането на кръстоцветни зеленчуци, като например брюкселското зеле, е отличен начин за борба с целулита. Кръстоцветните зеленчуци съдържат вещество, наречено индол-3-карбинол (I3C), което след поглъщане образува дииндолил метан (DIM). DIM помага на някои чернодробни ензими да блокират производството на 16-ОН естрогени, вредни вещества, които също са отговорни за разграждането на колагена . В допълнение брюкселското зеле съдържа множество други хранителни вещества срещу борбата с целулита, като витамин С.